۱۴۰۰ يکشنبه ۱۴ آذر
English
صفحه اصلی
1400/09/02 22 آذر یادآور شهادت 5 شهید پیشگام در مبارزه با رژیم طاغوت در شهر قائن می باشد
22 آذر یادآور شهادت 5 شهید پیشگام در مبارزه با رژیم طاغوت در شهر قائن می باشد

مهندس کریمی فرماندار قائنات در جلسه برنامه ریزی گرامیداشت 22 آذر، روز شهرستان قائنات، اظهار داشت: 22 آذر یادآور شهادت 5 شهید پیشگام در مبارزه با رژیم طاغوت در شهر قائن می باشد. این روز نشان از ایثار، پایمردی، ایستادگی، خواستن و توانستن برای ارج نهادن و تعظیم شهدای عزیز و قدردانی از همه عزیزانی است که در رشد، شکوفایی و آبادانی شهرستان سهیم بوده اند؛ می باشد.

فرماندار، بیان داشت: همه دستگاه ها، سازمان ها و ادارات مکلفند می باشند از این فرصت در راستای معرفی ظرفیت ها، امکانات و پتانسیل های شهرستان برنامه های اجرایی عملیاتی ارائه نمایند. 

شایان ذکر است: 22 آذر سال 1357 برای شهرستان قائنات که با تقدیم 5 شهید به انقلاب اسلامی در این روز، جزء شهرهای پیشگام خراسان بزرگ در اهدای شهدای خویش به انقلاب اسلامی بود، که به عنوان یک روز ملی و ماندگار به ثبت رسیده است. لذا به منظور گرامیداشت یاد و خاطره شهدای والامقام انقلاب شهر قائن، این روز ( 22 آذر ) بعنوان روز شهرستان قائنات از سوی شورای فرهنگ عمومی شهرستان تعیین شده است.

گفتنی است: مردم قاین در سال 57 همگام با سایر مردم کشور به مبارزه با رژیم ستم‌شاهی برخواستند و در 22 آذر 1357 که مأموران رژیم شاه مبادرت به محو شعارهای انقلابی و نصب تصاویر شاه در معابر عمومی کرده بودند، مردم قائن در مهدیه شهر تجمع و پس از سخنرانی یکی از روحانیون اعزامی از حوزه علمیه قم و نماینده امام خمینی(ره) و پس از منبر حضرت آیت‌ا... آیتی، مردم ایشان را تا منزل مشایعت می‌کردند که به راهپیمایی علیه رژیم شاه تبدیل شد و مأمورین به مردم حمله کردند که پس از درگیری، مأموران مردم را به خاک و خون کشیدند و تعداد 4 نفر از راهپیمایان به نام حاج محمد نصیری‌زاده، محمد صبیانی، سید محمدعلی ریاحی و سیدحسین مهدوی الحسینی به شهادت رسیدند و حدود 10 نفر هم مجروح شدند و همچنین در 19 بهمن‌ ماه همان سال نیز یک شهید دیگر به نام شهید غلامعلی لاخی از قائنات تقدیم انقلاب اسلامی شد.

 
 
 
تعداد بازدید: 96
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0

مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
شماره تلفن
توضیحات    
خواندن کد امنیتی تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
کلیه حقوق این پایگاه متعلق به استانداری خراسان جنوبی میباشد.
Powered by DorsaPortal