۱۳۹۹ دوشنبه ۳۱ شهريور
English
صفحه اصلی
1399/06/20 بازدید میدانی مهندس کریمی فرماندار قائنات از پل سنگی و غار فارسان روستای ثقوری
بازدید میدانی مهندس کریمی فرماندار قائنات از پل سنگی و غار فارسان روستای ثقوری

مهندس کریمی فرماندار قائنات به اتفاق مهندس رمضانی مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان جنوبی و دیگر همراهان از پل سنگی و غار فارسان واقع در حاشیه روستای ثقوری از توابع بخش نیمبلوک بصورت میدانی بازدید نمودند.

پل سنگی فارسان در 62 کیلومتری شمال شهرستان قاین، 12 کیلومتری شمال شهر خضری و 2 کیلومتری شمال شرق روستای ثغوری واقع شده است. این منطقه از نظر تفرجگاهی از شرایط مناسبی برخوردار است. پل سنگی با طول 30 متر و ارتفاع 20 متر به همراه چندین غار کوچک و بزرگ پناه گاه پرندگان شکاری و خصوصاً کبوتر وحشی است.

نام اثر:پل سنگی و غار فارسان

شماره ثبت در فهرست آثار ملی:3342

تاریخ ثبت:دوشنبه, 15 اسفند 1379

نوع کاربری و استفاده:بدون کاربری مالکیت:بدون مالک

راه دسترسی:آسفالت, خاکی 

موقعیت اثر:خارج از شهر

نشانی:کیلومتر 70 شمال غرب شهرستان قاینات_ روستای ثغوری

فاصله تا مرکز شهر:12کیلومتر

فاصله تا مرکز شهرستان:70 کیلومتر

این غار در حدود 12 کیلومتری غرب خضری و 2 کیلومتری شمال روستای ثغوری واقع شده‌است. نام غار فارسان برگرفته از شهر فارس می‌باشد که از شهرهای دوره‌ی ساسانی و از صدر اسلام بوده و در کتب تاریخی به نام و موقعیت آن اشاره شده‌است. در این محل سه دهنه‌ی غار وجود دارد.

یکی از این غارها که بزرگترین آنها بوده‌است در گذشته‌ی بسیار دورفرو ریخته و تنها از آن یک هلال پل مانند در پیشانی غار باقی مانده‌است که از نظر جغرافیایی اثری منحصربفرد و زیباست. سقف غار بر اثر زلزله فرو ریخته و کف آن بسیار ناهموار و شیب‌دار است. در سمت چپ این دهانه‌ی پل مانند، فضای دیگری وجود دارد که دارای فضای وسیع و دهلیزهای فرعی و متعدد است.

تالار اولیه‌ی آن بسیار رفیع و حدود 8 متر ارتفاع دارد و سقف آن به شکل خرپشته‌ای می‌باشد که این اثر به شماره‌ی 3342 در فهرست آثار ملی قرار گرفته‌است.

 
 
 
 
 

گفتنی است در ادامه فرماندار از حمام قدیمی روستای کارشک نیز بازدید نمود.

حمام قدیمی کارشک در12 کیلومتری شهر خضری دشت بیاض (مرکز بخش نیمبلوک شهرستان قاینات) واقع شده است. این بنای تاریخی داخل روستای کارشک و در کنار مجموعه‌ی آثار تاریخی مانند آب‌انبار، پل و امام‌زاده عبدالله(ع) واقع شده است. این بنا دارای عناصر معماری حمام‌ها یعنی ورودی سربینه، دهلیزها، گرمخانه، خزینه، گلخن، محل نظافت و نمازخانه می‌باشد. بنا دارای دو ورودی است که هرکدام با هفت پله به داخل حمام راه می‌یابد و پوشش فضاها به صورت گنبدی و به صورت چهار ترک یا عرقچین است. مصالح استفاده شده شامل سنگ آجر و ملات ساروج می‌باشد.

این بنا متعلق به دوره صفویه و با شماره‌ی 4493 در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده و تحت حفاظت سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری می‌باشد.

 
 
 
تعداد بازدید: 116
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0

مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
شماره تلفن
توضیحات    
خواندن کد امنیتی تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
کلیه حقوق این پایگاه متعلق به استانداری خراسان جنوبی میباشد.
Powered by DorsaPortal