۱۴۰۲ جمعه ۱۰ آذر
English
صفحه اصلی
كشاورزي شهرستان
در حال حاضر وجود 9 مركز آموزش عالي در شهرستان با 4700نفر دانشجو و با 6 باب مدرسه علميه فعال با قدمت چند ساله با 260 نفر طلبه و قريب به 22هزار دانش آموز در سطوح مختلف، 10 باب كتابخانه عمومي، 7 نشريه فعال، 25 خبرنگار، 9 انجمن فعال فرهنگي، 44 كانون فرهنگي مساجد و 6 مؤسسه قرآني، مشغول به خدمت رساني هستند.
-جايگاه ويژه شهرستان در توليدات كشاورزي استراتژيك از جمله زرشك و زعفران با پتانسيل صادرات
- قرار گرفتن در مسير كريدور شرق به غرب كشور و در پيشاني استان
- وجود صنايع بزرگ موجود و در دست احداث فولاد ، كارخانه سيمان، نيروگاه و فراوري زرشك و زعفران ، وجود ذخائر معدني فلزي و غير فلزي با ارزش صادراتي
- از تعداد 7 شركت سهامي زراعي استاني 3 شركت آن (شركت هاي سهامي زراعي خضري – اسلام آباد – مهدي آباد) در شهرستان قاينات قرار دارد كه از اين ها 2 شركت سابقه طولاني دارند.كه جزء 4 شركت با سابقه كشوري مي باشد.
- وجود نيروگاه سيكل تركيبي و امكان بهره گيري از انرژي هاي نو و تجديد شونده مانند انرژي هاي خورشيدي ، باد و غيره ...
- وجود شهرك ها و نواحي صنعتي جهت اسقرار واحدهاي صنعتي و مراكز فني و حرفه اي و صنايع دستي خاص در منطقه بخصوص در سطح روستاها
به رغم اينكه تلاش ها و زحمات زيادي از سوي مسئولين و خدمتگزاران به مردم در بخش هاي مختلف براي توسعه و رشد شهرستان در سنوات مختلف صورت گرفته و توفيقات زيادي حاصل شده، لكن به دليل گستردگي مشكلات و كمبود منابع، بخشي از انتظارات بحق مردم تحقق نيافته كه حل آن ها نيازمند همدلي، حمايت، برنامه ريزي و تأمين منابع مالي لازم از محل اعتبارات متمركز ملي است. تا رشد و توسعه شهرستان همگام با ديگر نقاط استان و كشور تداوم يابد.
شهرستان قاينات از حدود 16 سال پيش با بحران گسترده خشكسالي و كمبود نزولات جوي مواج مي باشد و اين كمبود بارندگي ها براي اقشار مختلف مردم كه معيشت اغلب آنها به كشاورزي و دامداري مرتبط و وابسته است؛ ضرر و زيان فراوالني را براي مردم ايجاد نموده است. و آنها را متحمل مشقات فراواني نموده است.
كاهش بارندگي باعث كم آبي و خشك شدن قنوات و چاه هاي عميق شده و سطح زيركشت محصولات كشاورزي، بويژه زعفران و زرشك و محصولات زراعي را با نقصان جدي مواج نموده كه باعث كاهش چشمگير درآمد سرانه روستائيان و گسترش فقر و مشكلات اجتماعي در روستاها گرديده است.
خشكسالي گسترده باعث هجوم آفات و بيماريهاي دامي و گياهي به مزارع زعفران و درختان مثمرو خشكيده شدن درختان چندين ساله گرديده و از اين بابت نيز كشاورزان را با مشكلاتي جدي مواج نموده است.
همچنين بحران خشكسالي باعث شور شدن زمين هاي آب هاي زيرزميني و از بين رفتن زمين هاي كشاورزي و ايجاد مشكلاتي براي كيفيت آب شرب شهر ها و كمبود شديد آب شرب روستاها شده و هزينه هاي تأمين آب شرب روستاها را به شدت افزايش داده و در حال حاضر تعداد 35 روستاي توسط اداره آبفار روستايي و 20 روستاي عشايري توسط اداره امور عشاير اين شهرستان با تانكر آبرساني مي گردد.
تاریخ به روز رسانی: 1394/06/16
تعداد بازدید: 24278
کلیه حقوق این پایگاه متعلق به استانداری خراسان جنوبی میباشد.
Powered by DorsaPortal