۱۴۰۲ جمعه ۱۰ آذر
English
صفحه اصلی
معرفي بخش
بخش سده يكي از سه بخش‌ شهرستان قاينات در استان خراسان جنوبي مي باشد كه شامل سه دهستان آفريز، پسكوه و دهستان سده مي باشد. مساحت بخش 2289 كيلومتر مربع مي باشد.
داراي يك شهر به نام آرين شهر مي باشد.
جمعيت:
بنابر سرشماري مركز آمار ايران، جمعيت بخش سده شهرستان قائنات در سال 1385 برابر با 19337 نفر بوده است .
سده:
از نظر لغوي سده به معناي منبر و كرسي ،رواق خانه و خانه پيشگاه و نامي است برگرفته از ادغام سه روستاي قهراء انجمن ،نوغاب كه بعلت نزديكي به يكديگر و ضرورت قدرت دفاعي در برابر دشمنان ايجاد شد . با تجميع آنها قلعه سده احداث گرديد تا بهنگام هجوم دشمنان در آن پناه گيرند. انتخاب نام سده اقدامي شايسته و درست بوده و اين مكان با اين نام در طي تاريخ برايش هويت و اشتهاري داشته و تعويض نام آن به آرين شهر باعث فراموشي گذشته آن خواهد شد.
آرين شهر در فاصله 45 كيلومتري جنوب شهر قاين در كنار جاده اصلي مشهد به بيرجند با طول جغرافيايي 59 درجه و 12 دقيقه شرقي و 33درجه و 19 دقيقه شمالي در ارتفاع 1860متري از سطح دريا واقع شده است . اين شهر از بيرجند 57 كيلومتري و از مشهد 417كيلومتر فاصله دارد . وجود آثار تاريخي در محل همچون قلعه نشان از تاريخ كهن آن مي باشد . در برخي از سفرنامه ها نيز به سده و موقعيت آن در گذشته اشاره شده كه از آنجمله مك گروگر در مورد آن مي گويد : ((روستا در دشت پهناوري واقع شده و از دور به مجتمعي از كندوهاي زنبور عسل مي ماند . خانه هايش است ولي زمينهاي زيادي زير كشت گندم دارد. ساكنان آن مردم سه روستا هستند كه چند سال پيش توافق كردند كه در كنار هم زندگي صلح آميزي را ادامه دهند . اما ار آنجا كه مردم دو تا ار اين سه روستا هر كدام درختي دارند و مردم روستاي سوم نتوانسته اند درختي پرورش دهند اين مسئله مايه اختلاف و از هم پاشيدگي روابط صميمانه آن ها شده است.
مك گر گر روستاي سده را يكي از مراكز مهم توليد قاليچه هاي خراساني معرفي مي كند و مي گويد قاليچه هاي سده ار نظر ظرافت با فرشهاي درخش از توابع زير كوه بيرجند رقابت مي كند . اين قاليچه ها اگر چه بي سليقه يافته مي شود ولي عموما نقش ها ي ريبا دارد و تركيب رنگ هاي آن با استادي انجام مي گيرد.
از خاندان هاي موثر در تاريخ سده خاندان مراد ميرزا بوده كه بخش عمده مالكيت اراضي سده متعلق به همين خاندان است . برجسته ترين فرد اين اين خاندان مراد ميرزا مي باشد كه جد وي ميرزا عبدالغفار آرامگاهش در يكي از روستاهاي شهرستان بيرجند است . وي از پايه گذاران فرهنگي در آموزش نوين در سده بودكه اولين مدرسه را در تاريخ 11/2/1309 در سده داير مي نمايد.
در دهه هاي اخير جمعيت سده با رشد بالايي افزايش يافته است . دليل افزايش جمعيت آن را بايستي در موقعيت مناسب آن دانست . آرين شهر ضمن برخوردار ي از وضعيت مناسب كشاورزي به علت قرار گرفتن در مسير جاده اصلي براي تعدادي از خانوارها زمينه اشتغال فراهم مرده است . با ارتقاء اين روستا به شهر و مركز بخش به نظر مي رسد توان جمعيت پذيري آن در سالهاي آتي افزايش يابد . عليرغم مهاجرت روستاييان اطراف به اين محل اما جمعيت زيادي از مردم آرين شهريه قاين و بيرجند مهاجرت نموده اند.

رديف

نام

نام خانوادگي

مقطع تحصيلي

شغل

سمت در شورا

تلفن

1

سيدمهدي

جوادي

فوق ليسانس حقوق

 

آزاد

رئيس

09151625195

2

علي اصغر

ياقوت زاده

 

ديپلم

آزاد

نايب

09159623680

3

محمدرضا

 

خسروي

فوق ديپلم

فرهنگي

عضو

09153610340

4

سيداسحاق

 

حفاظي

فوق ديپلم

فرهنگي

عضو

09151603110

5

عيسي

 

صديق

فوق ديپلم

فرهنگي

عضو

09159341455


تاریخ به روز رسانی: 1394/06/15
تعداد بازدید: 23827
کلیه حقوق این پایگاه متعلق به استانداری خراسان جنوبی میباشد.
Powered by DorsaPortal