۱۳۹۸ جمعه ۴ بهمن
English
صفحه اصلی
كشاورزي شهرستان
در حال حاضر وجود 9 مركز آموزش عالي در شهرستان با 4700نفر دانشجو و با 6 باب مدرسه علميه فعال با قدمت چند ساله با 260 نفر طلبه و قريب به 22هزار دانش آموز در سطوح مختلف، 10 باب كتابخانه عمومي، 7 نشريه فعال، 25 خبرنگار، 9 انجمن فعال فرهنگي، 44 كانون فرهنگي مساجد و 6 مؤسسه قرآني، مشغول به خدمت رساني هستند.
-جايگاه ويژه شهرستان در توليدات كشاورزي استراتژيك از جمله زرشك و زعفران با پتانسيل صادرات
- قرار گرفتن در مسير كريدور شرق به غرب كشور و در پيشاني استان
- وجود صنايع بزرگ موجود و در دست احداث فولاد ، كارخانه سيمان، نيروگاه و فراوري زرشك و زعفران ، وجود ذخائر معدني فلزي و غير فلزي با ارزش صادراتي
- از تعداد 7 شركت سهامي زراعي استاني 3 شركت آن (شركت هاي سهامي زراعي خضري – اسلام آباد – مهدي آباد) در شهرستان قاينات قرار دارد كه از اين ها 2 شركت سابقه طولاني دارند.كه جزء 4 شركت با سابقه كشوري مي باشد.
- وجود نيروگاه سيكل تركيبي و امكان بهره گيري از انرژي هاي نو و تجديد شونده مانند انرژي هاي خورشيدي ، باد و غيره ...
- وجود شهرك ها و نواحي صنعتي جهت اسقرار واحدهاي صنعتي و مراكز فني و حرفه اي و صنايع دستي خاص در منطقه بخصوص در سطح روستاها
به رغم اينكه تلاش ها و زحمات زيادي از سوي مسئولين و خدمتگزاران به مردم در بخش هاي مختلف براي توسعه و رشد شهرستان در سنوات مختلف صورت گرفته و توفيقات زيادي حاصل شده، لكن به دليل گستردگي مشكلات و كمبود منابع، بخشي از انتظارات بحق مردم تحقق نيافته كه حل آن ها نيازمند همدلي، حمايت، برنامه ريزي و تأمين منابع مالي لازم از محل اعتبارات متمركز ملي است. تا رشد و توسعه شهرستان همگام با ديگر نقاط استان و كشور تداوم يابد.
شهرستان قاينات از حدود 16 سال پيش با بحران گسترده خشكسالي و كمبود نزولات جوي مواج مي باشد و اين كمبود بارندگي ها براي اقشار مختلف مردم كه معيشت اغلب آنها به كشاورزي و دامداري مرتبط و وابسته است؛ ضرر و زيان فراوالني را براي مردم ايجاد نموده است. و آنها را متحمل مشقات فراواني نموده است.
كاهش بارندگي باعث كم آبي و خشك شدن قنوات و چاه هاي عميق شده و سطح زيركشت محصولات كشاورزي، بويژه زعفران و زرشك و محصولات زراعي را با نقصان جدي مواج نموده كه باعث كاهش چشمگير درآمد سرانه روستائيان و گسترش فقر و مشكلات اجتماعي در روستاها گرديده است.
خشكسالي گسترده باعث هجوم آفات و بيماريهاي دامي و گياهي به مزارع زعفران و درختان مثمرو خشكيده شدن درختان چندين ساله گرديده و از اين بابت نيز كشاورزان را با مشكلاتي جدي مواج نموده است.
همچنين بحران خشكسالي باعث شور شدن زمين هاي آب هاي زيرزميني و از بين رفتن زمين هاي كشاورزي و ايجاد مشكلاتي براي كيفيت آب شرب شهر ها و كمبود شديد آب شرب روستاها شده و هزينه هاي تأمين آب شرب روستاها را به شدت افزايش داده و در حال حاضر تعداد 35 روستاي توسط اداره آبفار روستايي و 20 روستاي عشايري توسط اداره امور عشاير اين شهرستان با تانكر آبرساني مي گردد.
تاریخ به روز رسانی: 1394/06/16
تعداد بازدید: 12061
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
شماره تلفن
توضیحات  
تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
کلیه حقوق این پایگاه متعلق به استانداری خراسان جنوبی میباشد.
Powered by DorsaPortal