۱۳۹۸ پنج شنبه ۱ اسفند
ENGLISH
پایگاه اطلاع رسانی استانداری خراسان جنوبی
صفحه اصلی
1398/05/28 پس از سال ها انتظار قفل راه آهن بيرجند با مصوبه دولت تدبير و اميد باز شد
پس از سال ها انتظار قفل راه آهن بيرجند با مصوبه دولت تدبير و اميد باز شد
استاندار خراسان جنوبي در نشست خبري و در جمع خبرنگاران گفت: پس از سال ها انتظار، قفل راه آهن بيرجند با مصوبه دولت تدبير و اميد باز شد و يكي از مطالبات به حق مردم خراسان جنوبي رنگ واقعيت گرفت.
به گزارش اداره كل روابط عمومي استانداري خراسان جنوبي، محمدصادق معتمديان افزود:
روز گذشته هيات دولت مصوبه بسيار خوب و تاثيرگذاري براي خراسان جنوبي داشت و آن احداث راه آهن و اتصال مركز استان به شبكه ريلي كشور بود.
استاندار خراسان جنوبي از راه آهن به عنوان يكي از مطالبات به حق و اصلي مردم خراسان جنوبي ياد كرد و افزود:پس از سالها انتظار و در راستاي توسعه محور شرق و اتصال چابهار به سرخس لازم بود عمليات اجرايي راه آهن در استان آغاز شود، اما خراسان جنوبي بنا به دلايلي تنها استاني است كه هيچگونه عمليات اجرايي در بحث راه آهن سراسري در انجام نشده بود و اين در حالي بود كه در خراسان رضوي مراحل نهايي اين پروژه در حال طي شدن است و در سيستان و بلوچستان نيز قطعات مختلف از سال قبل آغاز شده است.
معتمديان با اشاره به هدف گذاري استان از سال ها قبل در اين خصوص گفت:هدف اين بود كه به صورت ميان مدت شهرستان بيرجند به عنوان مركز استان در يك برنامه زمان بندي مشخص به نزديك ترين ايستگاه راه آهن منطقه در ايستگاه يونسي در گناباد متصل گردد.
وي گفت: از سال گذشته و در جلسات متعدد با وزيرراه و شهرسازي و مسئولان مربوطه بحث راه آهن و اتصال بيرجند به يونسي به عنوان يكي از مطالبات جدي و اصلي استان مطرح گرديد و امروز شاهد آن هستيم كه مراحل مطالعه و مناقصه اين طرح انجام شده است.
استاندار خراسان جنوبي گفت: مديرعامل شركت زيرساخت در آخرين مذاكره هفته آينده را براي شروع مرحله اول قطعه 32 كيلومتري از شهرستان بيرجند و مرحله نهايي تعيين پيمانكار مشخص كرده است.
معتمديان با ابراز اميدواري از اينكه در چند هفته آينده تجهيز كارگاه و آغاز عمليات اجرايي را شاهد باشيم گفت: بيش از 90 ميليارد تومان اعتبار از محل منابع دولتي براي اين پروژه تعيين شده است كه انتظار مي رود كمتر از 2 سال به بهره برداري برسد.
وي همچنين اتصال بيرجند به ايستگاه يونسي را يكي ديگر از اهداف دنبال شده در بحث راه آهن مطرح كرد و افزود: اين مهم در قالب پروژه بزرگتر به شكل مدل جديد اجرايي مي شود.
استاندار خراسان جنوبي با اشاره به تشكيل كنسرسيومي از پنج شركت بزرگ فعال در كشور اضافه كرد: بر اساس مصوبه روز گذشته دولت، وزارت راه و شهرسازي به نمايندگي از دولت اجازه دارد قرارداد مشاركتي با اين كنسرسيوم منعقد كند كه در برنامه زمان بندي شده چهار ساله مسير بيرجند به يونسي به طول 271 كيلومتر مطالعه، طراحي ، تامين مالي و اجرا شود.
معتمديان گفت: بعد از اتمام هشت سال دوره بازپرداخت وام شركت هاي كنسرسيوم به اضافه چهار سال زمان اجراي پروژه در مجموع بعد از 12 سال مالكيت كامل راه آهن به دولت باز مي گردد.
وي افزود: در مرحله بعدي رايزني ها و پيگيري ها با بانك هاي عامل انجام مي شود تا با اين كنسرسيوم تشكيل شده تحت عنوان شركت احداث راه آهن بيرجند به ايستگاه يونسي ليدرها مشخص شود.
استاندار خراسان جنوبي با ابراز اميدواري از اينكه بعد پرداخت وام به زودي شاهد آغاز فعاليت اين شركت باشيم اضافه كرد:قطعا اجراي اين پروژه تاثير بسيار مهمي در توسعه استان به لحاظ حمل و نقل كالا و مسافر خواهد داشت.
وي برآورد اجراي كل پروژه را چهار هزار ميليارد تومان اعلام كرد و افزود: اميد است كه بعد از چهار سال با كمك منابع مالي دولت و تلاش شركت هاي كنسرسيومي سوت قطار در استان شنيده شود.
معتمديان با بيان اينكه پيش از اين قرار بود از طريق فاينانس پروژه دنبال شود كه انجام نشده عنوان كرد: براي برخي پروژه استان از جمله راه آهن مسيرهايي مشخص شده كه نتيجه نداده، لذا مطالبات بايكوت مانده بود كه با تعريف مدل هاي جديد مالي دوباره به جريان افتاده استتعداد بازدید: 117
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0

مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
شماره تلفن
توضیحات    
خواندن کد امنیتی تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
 
نشاني: استان خراسان جنوبي، شهرستان بيرجند ،خيابان مدرس، خيابان امام موسي صدر شرقي، استانداري خراسان جنوبي پيام گير: 32386000(056)  دورنگار: 32386190(056)
كليه حقوق اين پايگاه متعلق به استانداري خراسان جنوبي ميباشد.
Powered by DorsaPortal